Ankara nın Disneyland ı Tema Park 2

Ankara nın Disneyland ı Tema Park

Ankara nın Disneyland ı Tema Park 2

İdare, geçen yıl Ağustos ayından beri satışa çıkardığı, ancak alıcısı çıkmayan Ballıkuyumcu’daki 3,8 milyon metre karelik tema parkı alanını, bölgedeki TOKİ arazilerinin tümünün altyapısının yapımı karşılığı büyükşehir belediyesine devrediyor.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, bölgedeki arazinin 3,8 milyon metrekaresinin tema parkı yapımı için Büyükşehir Belediyesi’ne devri için protokol üzerinde çalıştıklarını, ayrıca bir miktar para almalarının da söz konusu olduğunu bildirdi. Bölgede TOKİ’nin ayrıca konut projelerini gerçekleştireceğini kaydeden Bayraktar, belediyenin bölge için imar planında değişikliğe gidebileceğini, devredilen alanın bir bölümünde de belediyenin konut yapabileceğini söyledi.
 
TOKİ’nin Ballıkuyumcu’da toplam 7 milyon metrekare arsası bulunuyor. İdare, ilki geçen yıl Ağustos’ta olmak üzere bugüne kadar düzenlediği 5 açık artırmada, 3,8 milyon metrekarelik Tema Park alanıyla birlikte toplam 4 milyon metrekarelik alanı satışa çıkarmış, asgari satış bedeli, 143 milyon 369 bin YTL olarak belirlenen araziye müşteri çıkmamıştı.
 
Ankara’da Tema park yapımı için girişimlerde bulunan bir yatırımcı grubu, “TOKİ’nin, proje alanında proje konseptine uymayan konut projeleri planladığı ve yapılan haberlerle arazinin metrekare fiyatının 5-10 kat artmasına yol açıldığı” gerekçesi ile idarenin arazi satışı için açtığı ihalelere girmemiş, ancak konu ile ilgili başka bir arazi bulmak üzere Büyükşehir Belediyesi ile görüşmelerini sürdürmüştü. Firma temsilcileri, Tema park için 1 milyar düzeyinde yatırım planladıklarını ve yılda 3 milyon ziyaretçi hedeflediklerinin söylemişti.
 
Tema parklarında, insanların “gerçeklik” duygusunu yaşaması için, bütün materyaller gerçeğine en yakın şekilde kullanılıyor. Söz gelimi bir okyanus ortamı yaratılıyor ve ziyaretçiler, burada bindikleri gemilerde dev dalgalarla boğuşuyor. Ya da buzdan bir dünya yaratılarak ziyaretçilerin kuzey kutbunda nasıl yaşandığını deney etmesi sağlanıyor. İsteyen bir uzay gemisine binerek Ay’a yolculuk yapabiliyor ya da denizaltında okyanus dünyasını keşfedebiliyor, yarış arabası kullanabiliyor, çölde yolculuk ediyor. İsteyenler mağaralarda veya balta girmemiş ormanlarda define arıyor, dev şatolarda şövalyelerle yemek yiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>