Eskişehir Yeni Stad Projesi 2

Eskişehir Yeni Stad Projesi

Eskişehir Yeni Stad Projesi 2

Kılıçlar, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye”nin 2016″da yapılacak Avrupa Futbol Şampiyonası aday olduğunu, hükümetin, adaylığın kabul edilmemesi durumunda bile kente stat yapacağını açıkladığını bildirdi.

Vali Kılıçlar, Ankara”da Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKi) Başkanı ve Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak ile Eskişehir”e yeni bir stat yapılması için görüştüklerini belirterek, şöyle dedi:

“Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak Eskişehir”e yeni bir stat yapılması için gereken desteği vereceklerini söyledi. TOKi Başkanı ile de bu detayları görüştük. Mevcut stadın kent merkezinde olması trafik konusunda bir sıkıntı yaşatıyor. Stadın kapasitesi yetersiz. Stadımız 1959″da yapılmış ve deprem yönetmeliğine uygun değil. Bu stadın yeniden yapılması gerekiyor. Bu stat uluslararası standartlara da uygun değil.”

-“MUTLAKA KENT MEYDANI OLACAK”-

Kentin yeni bir stada ihtiyacının olduğunu ifade eden Vali Kılıçlar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Stadı mevcut yerine yapmak istiyorduk. Bu stadı yıkmadan yanındaki çim sahada yeni stat inşaatına başlamak istedik. Daha sonra eski stadın yıkacaktık. Hem yeni bir stada hem de bir meydana kavuşacaktık. Ancak, yeni stat buraya sığmadı. Bu stat dururken yeni bir stat yapacak bir arazi yok burada. Böyle olunca stadın daha önce de belirlenen Muttalıp”daki alana yapılması uygun olacağını konusunda görüş birliğine vardık. TOKİ bunun karşılığını alacak. Eski stadın yerinde şehir meydanı olmasını istiyoruz. Belki çok küçük bir bölümünde sosyal donatılar olacak. Mevcut stadın yerine kent meydanı ve 4-5 bin kişilik spor salonu, yüzme havuzu, kompakt bir spor alanı yapılmasını istiyoruz. Bu özellikli bir alana kentin ihtiyacı var. Bunları almadan TOKİ ile anlaşma yapmayız.

Mevcut statta 52 dönümlük bir yerimiz var. Buraya bir alışveriş merkezi koymayacağız. Konut ve ticaret merkezi yapılmayacak. Mevcut Atatürk Stadı”nın yerine apartman blokları yapılmayacak. Orada mutlaka kent meydanı olacak. TOKİ”ye de yaptığı iş karşılığında kentteki bir kaç yerde arsalar vereceğiz. Eskişehir”e yeni bir stat kazandırmak istiyoruz. Yeni stadın yapılması planlanan yerde Anadolu Üniversitesi İkieylül Yerleşkesi”nin karşısına yapılacak. Burada 92 dönüm bir arazimiz var.”

TCDD”nın kentteki yeni gar binası konusunda katı bir duruş sergilemediğini anlatan Vali Kılıçlar, “TCDD, (kent önderleri yeni gar binası için ortak bir karar versin biz orayı kabul ederiz) diyor. Ancak kent olarak ortak bir karar veremedik. TCDD mevcut garı şimdilik kullanmak istiyor. Kısa vade de yeni gar binası projesi yok” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>