TOKİ Bingöl de Bin Konut İnşa Edecek 2

TOKİ Bingöl de Bin Konut İnşa Edecek

TOKİ Bingöl de Bin Konut İnşa Edecek 2

Bingöl Belediyesi, hızlı bir değişim yaşıyor. İşçi ve memurlara olan yaklaşık 3 milyon lira tutarındaki borcunu ödeyen belediye, yatırım bütçesini de 3 kat artırarak 10 milyon liraya çıkardı. Personel sayısı 480″den 1030″a ulaşan belediye, dışarıdan aldığı hizmetlerle birlikte kentte 550 kişiye istihdam imkanı sağlamış oldu.
Bingöl Belediye Başkanı Serdar Atalay, gelirleri 18 milyon 300 bin liradan 36 milyon liraya çıkardı. Üzerine gidilmeyen alacakların takip ve tahsili gerçekleştirildi. 6 bin 540 kişi, su, emlak ve çevre temizlik gibi konu başlıklarında 4 milyon lira tutarındaki borcunu yeniden yapılandırdı. Daha sonra yatırım atağına geçen belediye, Bingöl”de başlayıp bütün Türkiye”ye yayılan SUKAP (Su ve Kanalizasyon Altyapı Projesi) bünyesinde önemli bir adım attı. Şehrin bütün kanalizasyon, içme suyu ve yağmur suyu altyapısını yenileyecek 70 milyon lira tutarındaki proje ihale aşamasına getirildi. Kentin çöp sorununu çözmek için 3 milyon lira tutarındaki katı atık bertaraf tesisinin temeli atılı. Yaklaşık 40 yıldır Bingöl Ovası”na akan kanalizasyon suları için de arıtma tesisi kuruluyor. 2 ay içinde hizmete girmesi planlanan tesisin maliyeti 6,5 milyon lira.
Deprem kuşağında yer alan Bingöl”de kentsel dönüşüm İnönü Mahallesi”nden başlıyor. Ekonomik ömrünü tamamlayan yapılar yıkılacak, yerine depreme dayanıklı, yeşili bol, sosyal donatısı olan son derece modern bir şehir kurulacak. 60 metrekare evlerde oturan 846 hak sahibine, hiçbir ek ücret alınmadan 120 metrekare büyüklüğünde daireler verilecek. TOKİ”nin yürüttüğü proje kapsamında 576 yeni daire de satışa sunulacak. Kentsel dönüşümün ikinci ayağı Kültür Mahallesi”nde uygulanacak. 70 dönümlük arazi üzerinde 1000 konutluk yeni bir şehir inşa edilecek. TOKİ, 2 yıl sonra bitmesi öngörülen proje kapsamında Bingöl”e yeni bir belediye binası ve şehir terminali armağan edecek.
Bingöl”ün şehir girişi de modernize diliyor. Elazığ istikametinden şehrin girişi ile Muş çıkışı arasındaki 12 kilometrelik yol beton asfaltla kaplanacak. Işıklandırma ve peyzaj çalışmasıyla birlikte şehre avrupai bir görünüm kazandırılacak. Ayrıca şehrin ortasındaki Çapakçur Vadisi”nde dere ıslahı için istimlak çalışmaları başladı. Bölgede yeni bir rekreasyon alanı oluşturulacak. Her mahalleye bir park sloganıyla hareket eden belediye, şehre insanların nefes alacağı, hoş vakit geçireceği 20 yeni park kazandırıyor.
Sosyal çalışmaları da ihmal etmeyen Bingöl Belediyesi, 1000 öğrenciye eğitim hizmeti veriyor. Şehir içi ve köylerden gelen öğrencilere SBS ve etüt desteği sunuluyor. Yemek, yatma, servis gibi bütün hizmetleri ücretsiz sunan belediye, öğrenciler için 80 kişilik bir de yurt inşa etti. Gençlik ve kültür merkezinde ise her türlü sportif aktivitenin yanı sıra, resim ve müzik gibi kültürel çalışmalar yürütülüyor. Belediyenin destek verdiği 333 ilköğretim öğrencisinden 222″si SBS”yi kazanarak kaliteli liselere geçti. Bu öğrencilerden 100 tanesi ise il dışındaki fen ve Anadolu liselerine yerleşti.

NEREDEN NEREYE GELİNDİ?
– Belediyenin gelirleri 18 Milyon liradan 36 Milyon liraya yükseltildi.
– İşçi ve memurlara bütün borçlarını ödeyen belediye, yatırım bütçesini de 3 kat artırarak 10 milyon liraya çıkardı.
– Şehrin bütün kanalizasyon, içme suyu ve yağmur suyu altyapısı yenileniyor. İhale aşamasına gelen projenin toplam bedeli 70 milyon lira.
– Çöp sorunu çözecek Katı Atık Bertaraf Tesisi”nin temeli atıldı.
– Yaklaşık 40 yıldır Bingöl Ovası”na akan kanalizasyon suları için arıtma tesisi kuruluyor. 2 ay içinde tamamlanacak tesisin maliyeti 6,5 milyon lira.
– Kentsel dönüşüm İnönü Mahallesi”nden başlıyor. Mevcut yapıların yerine depreme dayanıklı, yeşili bol, sosyal donatısı olan modern bir şehir kurulacak.
– Bingöl”ün şehir girişi modernize diliyor. Elazığ girişi ile Muş çıkışı arasındaki 12 kilometrelik yol beton asfaltla kaplanacak. Işıklandırma ve peyzaj çalışmasıyla birlikte şehre avrupai bir görünüm kazandırılacak.
– Şehrin ortasındaki Çapakçur Vadisi”nde dere ıslahı için istimlak çalışmaları başladı. Bölgede yeni bir rekreasyon alanı oluşturulacak.
– Her mahalleye bir park sloganıyla hareket eden belediye, şehre insanların nefes alacağı, hoş vakit geçireceği 20 yeni park kazandırıyor.
– Bingöl Belediyesi, 1000 öğrenciye SBS hazırlık ve etüt desteği veriyor. Yemek, yatma, servis gibi bütün hizmetleri ücretsiz sunan belediye, öğrenciler için 80 kişilik bir de yurt inşa etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>